Ponad 155-metrowy wieżowiec w Warszawie z najwyższą oceną w Polsce


2023.03.01
Autor: Piotr Maślak
Wieża SKYSAWA w Warszawie otrzymała certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM na poziomie Outstanding z wynikiem 95,6%. To aktualnie najwyższa ocena zdobyta w Polsce w schemacie BREEAM International 2016.

Certyfikacja obejmowała ocenę inwestycji PHN w 10 kategoriach, m.in. zarządzanie procesem realizacji, zdrowie i dobre samopoczucie, wykorzystanie energii, lokalizację i transport, zużycie wody, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologię, zanieczyszczenia oraz innowacje. Wieża otrzymała maksymalną liczbę punktów w trzech kategoriach, a w kategorii energia 96 punktów. W Polsce jest ok. 10 nowopowstałych budynków z powykonawczym certyfikatem BREEAM na poziomie outstanding.

Ostatecznie wieża otrzymała 93,6% punktów na poziomie projektowym, co stanowi 2% więcej niż zakładała certyfikacja. W trzech kategoriach, tj. zarządzanie procesem realizacji, lokalizacja i transport oraz zużycie wody, SKYSAWA zdobyła maksymalną liczbę punktów.

SKYSAWA to nowoczesny kompleks biurowo-handlowy o powierzchni około 34 550 mkw. zlokalizowany w ścisłym centrum stolicy, tuż obok Ronda ONZ, w kwartale ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II. Inwestycja jest flagowym projektem Polskiego Holdingu Nieruchomości, który zakończył się w czerwcu 2022 roku. Wyróżnia ją doskonała lokalizacja z bezpośrednim połączeniem ze stacją metra Rondo ONZ oraz bliskość przystanków tramwajowych i autobusowych, pobliska stacja kolejowa oraz infrastruktura dla rowerzystów, co stanowi zachętę do wspierania zrównoważonej mobilności miejskiej oraz redukcji śladu węglowego.

Cały kompleks został wynajęty przez PKO Bank Polski pod koniec stycznia 2022 roku, a aktualnie trwają prace wykończeniowe. Obie części kompleksu posiadają certyfikat BREEAM Final na najwyższym poziomie Outstanding. Za realizację inwestycji odpowiadało konsorcjum firm PORR, TKT Engineering i ELIN, a nadzór inwestorski nad budową sprawował polski oddział międzynarodowej grupy konsultantów - Gleeds Polska. PBPA był autorem projektu budowlanego.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.