Ponad 1000 nowych drzew wzdłuż nowej linii tramwajowej do Wilanowa


2023.01.31
Autor: Piotr Maślak
Budimex w porozumieniu ze wspólnotami mieszkaniowymi i spółdzielniami Wilanowa i Mokotowa posadzi 400 dodatkowych drzew pod nazwą Przystanek Zieleń. Jest to pierwszy etap sadzenia w ramach budowy nowej linii tramwajowej ze Śródmieścia do Wilanowa. Łącznie przybędzie w stolicy ponad 1000 nowych drzew.

Przystanek Zieleń - rusza akcja firmy Budimex


Rusza zapowiada wcześniej akcja sadzenia 400 dodatkowych drzew pod nazwą Przystanek Zieleń przez firmę Budimex, która jest generalnym wykonawcą budowy trasy tramwajowej ze Śródmieścia do Wilanowa w Warszawie. Docelowo w ramach tej akcji i nasadzeń kompensacyjnych przybędzie ponad 1000 nowych drzew. Prace ruszą wiosną.

Akcja kierowana jest do wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych zlokalizowanych w dzielnicach Mokotów oraz Wilanów (w niedalekiej okolicy budowy Tramwaju do Wilanowa), które dysponują gruntem, na którym można posadzić nowe drzewa. Muszą też posiadać zasoby pozwalające na bezterminowe dbanie o posadzone drzewa. Całość podzielona została na trzy edycje - pierwsza rusza już wiosną, a kolejna wczesną jesienią tego roku i ostatnia - wiosną 2024 roku. W pierwszej kolejności, do akcji Budimex będzie wybierać te wspólnoty/spółdzielnie, które znajdują się najbliżej trasy budowy Tramwaju do Wilanowa.

Wiosną rozpocząć ma się nasadzenie pierwszych 130 drzew. Będą to Wiśnie Japońskie, Lipy Drobnolistne i Klony Zwyczajne.

Tramwaj do Wilanowa. W mniej niż 30 minut do centrum


Budowa nowej trasy linii tramwajowej do Wilanowa trwa od września 2022 roku. Zostanie wybudowana jako linia tramwajowa nr 23 i będzie łączyć centrum miasta z dzielnicą Wilanów. Będzie to pierwsza linia tramwajowa w tej części miasta. Budowa nowej linii tramwajowej ma na celu poprawę komunikacji publicznej w rejonie Wilanowa oraz zwiększenie dostępności tej dzielnicy. Projekt zakłada budowę 11 km linii tramwajowej z 12 nowymi przystankami. Inwestycja pozwoli mieszkańcom tej dzielnicy na dostanie się do Śródmieście w godzinach szczytu w mniej niż 30 minut.

Trasa połączy Wolę, Ochotę oraz Dworzec Zachodni z Wilanowem i Mokotowem. Obecnie na budowie pracuje 209 osób i 37 jednostek sprzętu. Prace trwają na odcinku od ul. Puławskiej do Alei Wilanowskiej. W lutym prace rozpoczną się także wzdłuż Alei Rzeczpospolitej na Wilanowie.

Inwestycja jest finansowana przez samorząd miejski. Planowany termin zakończenia budowy to połowa 2024 roku. Po ukończeniu budowy nowa linia tramwajowa będzie służyć mieszkańcom jako ekologiczny i wygodny środek transportu.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.