Dworzec Centralny nie wystrzeli na 180 metrów


2007.10.16
Autor: Gazeta Wyborcza
"Gazeta Wyborcza": Na miejscu Dworca Centralnego może powstać 40-piętrowy biurowiec - ustalili kolejarze. Ale jest haczyk - stację trzeba by zlikwidować i przenieść w inne miejsce

Po analizie geologicznej, która miała dać odpowiedź na pytanie czy na istniejącej konstrukcji Dworca Centralnego da się nadbudować wysoki biurowiec wynika, że są pewne problemy.

W tym miejscu mógłby stanąć nawet 40-piętrowy budynek, ale tylko wtedy, gdyby jego fundamenty zbudować od zera, po wyburzeniu wszystkich stropów i filarów dworca, włącznie z jego częścią podziemną.

Zarówno nowa stacja, jak i 40-piętrowy biurowiec to inwestycje niebotycznie drogie. Ich koszty szłyby w setki milionów złotych. Budowę biurowca sfinansowałby prywatny inwestor, któremu PKP sprzedałyby działkę lub założył z nim spółkę. Pieniądze zarobione na tej transakcji kolejarze przeznaczyliby na nowy dworzec. Pod uwagę brana jest możliwość założenia nowej podziemnej stacji po drugiej stronie al. Jana Pawła II. Dziś jest tam parking - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Inwestycja taka wymaga ogromnej ilości dokumentów oraz przygotowań. Dlatego nie jest możliwe aby PKP zabrały się za prace nad nowym dworcem przed EURO 2012. Do mistrzostw zmodernizowane mają zostać dworce Wschodni i Zachodni, a Centralny ma przejść generalny remont.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.