Coraz bliżej budowy nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Cztery podmioty zainteresowane inwestycją
Cztery podmioty zgłosiły się w przetargu na wykonawcę prac budowlano-konserwatorskich nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego, które zlokalizowane będzie przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51.
Nowa siedziba Muzeum Getta Warszawskiego mieściła się będzie w XIX-wiecznym dawnym Szpitalu Dziecięcym fundacji małżeństwa Bershon i Bauman przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51. Historyczna zabudowa, która powstała w latach 1876-78 według projektu Artura Goebla zostanie przebudowana i zrewitalizowana.
W ogłoszonym na początku tego roku przetargu, cztery podmioty złożyły wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Są to firmy: Doraco, Hochtief Polska, Erbud oraz konsorcjum Adamietz Warszawa (lider) i Adamietz Sp. z o.o. Zamówienie dotyczy "robót budowlano – konserwatorskich wraz z infrastrukturą wewnętrzną i zewnętrzną, realizacja wystawy stałej oraz zakup i montaż pierwszego wyposażenia na potrzeby Muzeum Getta Warszawskiego (Budowa Muzeum Getta Warszawskiego)".
Inwestycja zakłada przebudowę, rewitalizację i rewaloryzację zabytkowych budynków. Zmienić ma się ich otoczenie, a infrastruktura techniczna zostanie zmodernizowana i dostosowana do obecnych standardów. Wybudowany zostanie 3-poziomowy podziemny parking samochodowy, a w miejscu wcześniejszej zabudowy oficynowej po wschodniej stronie głównego gmachu szpitala znajdzie się strefa wejściowa do muzeum. Poziom -1 zostanie zagospodarowany pod recepcję z szatnią, kasę biletową, księgarnię, bibliotekę i mediatekę.
Stała wystawa Muzeum Getta Warszawskiego będzie miała powierzchnię 3 400 metrów kwadratowych. Całość dostępna będzie na czterech naziemnych kondygnacjach i jednej pod ziemią. Na poziomie -2 i -3 prezentowana będzie historia likwidacji getta warszawskiego. Sala amfiteatralna znajdzie się w części podziemnej nowej siedziby, gdzie ponadto zaplanowano pracownie naukowe badaczy historii getta i losów żydowskiej społeczności czy pracownie konserwatorskie. Łączna powierzchnia muzeum wyniesie 11 500 mkw.
Projekt architektoniczny przygotowała pracownia KB - Projekty Konstrukcyjne z Krakowa. Muzeum ma być gotowe w 2026 roku.
Nowa siedziba Muzeum Getta Warszawskiego mieściła się będzie w XIX-wiecznym dawnym Szpitalu Dziecięcym fundacji małżeństwa Bershon i Bauman przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51. Historyczna zabudowa, która powstała w latach 1876-78 według projektu Artura Goebla zostanie przebudowana i zrewitalizowana.
Inwestycja zakłada przebudowę, rewitalizację i rewaloryzację zabytkowych budynków. Zmienić ma się ich otoczenie, a infrastruktura techniczna zostanie zmodernizowana i dostosowana do obecnych standardów. Wybudowany zostanie 3-poziomowy podziemny parking samochodowy, a w miejscu wcześniejszej zabudowy oficynowej po wschodniej stronie głównego gmachu szpitala znajdzie się strefa wejściowa do muzeum. Poziom -1 zostanie zagospodarowany pod recepcję z szatnią, kasę biletową, księgarnię, bibliotekę i mediatekę.
Projekt architektoniczny przygotowała pracownia KB - Projekty Konstrukcyjne z Krakowa. Muzeum ma być gotowe w 2026 roku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra