Beton o obniżonym śladzie węglowym przy realizacji ponad 100-metrowego wieżowca w Warszawie


2022.07.28
Autor: Piotr Maślak
Skanska od lat wprowadza rozwiązania przy realizacji inwestycji, które mają znaczący wpływ na redukcję emisji CO2. Podobnie jest w przypadku projektu wieżowca Studio w centrum Warszawy, przy realizacji którego firma wykorzystuje beton o obniżonym śladzie węglowym.

Na warszawskiej Woli trwa budowa 102-metrowego wieżowca Studio firmy Skanska, który dostarczy na stołeczny rynek ok. 40 400 mkw. NLA. Przy realizacji płyty fundamentowej biurowca, Skanska wykorzystuje beton o obniżonym śladzie węglowym - jest to efekt współpracy z firmą Bosta-Beton i pierwsze zastosowanie receptury Bosta Green Eco w Europie Centralnej.

Na poziomie procesu wytwarzania, produkt firmy Bosta-Beton wykazuje emisyjność niższą o 46% w stosunku do klasycznego betonu. Przy budowie części podziemnej inwestycji Studio zaplanowano wykorzystanie 8 750 m3 niskoemisyjnego betonu, co pozwoli na redukcję emisji CO2 na poziomie ok. 1 428 ton. To tyle, ile zużywa samochód z silnikiem benzynowym, który 205 razy okrąży kulę ziemską. Podobne zastosowanie betonu o tego typu właściwościach użyto w będącej na ukończeniu inwestycji biurowej P180 w Warszawie. W ramach zagospodarowania przestrzeni wokół swoich inwestycji, deweloper wykorzystuje również beton pochłaniający zanieczyszczenia znajdujące się w miejskim powietrzu.

Od samego początku realizacji projektu Studio stawiamy na innowacje, które przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla i ograniczenia wpływu naszego budynku na środowisko naturalne. Zastosowanie niskoemisyjnego betonu to jeden z elementów, które pozwalają nam realizować ten projekt zgodnie z założeniami ESG
powiedział: Sławomir Koc, Menadżer Projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE

Studio to najnowsza inwestycja biurowa Skanska w Warszawie, zlokalizowana pomiędzy dwiema stacjami metra – Rondem ONZ i Rondem Daszyńskiego w dzielnicy Wola. Kompleks składał się będzie z dwóch biurowców o łącznej powierzchni ok. 40 400 mkw. NLA. W pierwszym etapie inwestycji oddany zostanie 14-kondygnacyjny budynek z trzema kondygnacjami podziemnymi, który dostarczy na stołeczny rynek 16 400 mkw. NLA.

Do dyspozycji najemców oddane zostaną m.in. tarasy, skandynawskie lobby oraz kompleksowo zaaranżowana przestrzeń zewnętrzna. Biurowiec zostanie oddany do użytku w III kwartale 2023 roku.

Komentarze


 • Karol
  Gość
  2022-07-29 07:29:33
  PR mają dobry ...ale wystarczy spytać pracowników jak to jest w rzeczywistości z eco i bhp jak przychodzi do cięcia kosztów aby PM i dyrektor osiągnęli cele premiowe. Wtedy przyroda musi poczekać ... i nie pomoże jej nawet Komitet ds. etyki :)

 • jebac pis
  Gość
  2022-07-29 21:57:44
  widać ze nie masz pojecia o budownictwie

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.