Amerykański gigant buduje pod Wrocławiem największy i najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład w Europie


2023.05.24
Autor: Piotr Maślak
Amerykański koncern, jeden z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów oraz produktów spożywczych zainwestują pod Wrocławiem ponad miliard złotych. Całość realizowana będzie etapami do 2025 roku i stworzy 450 nowych miejsc pracy.

W Świętem k. Środy Śląskiej, kilkanaście kilometrów od Wrocławia, w sąsiedztwie drogi 94 Wrocław-Środa Śląska i zakładu Lufthansy Xeos powstaje najbardziej zrównoważony zakładu produkcji przekąsek PepsiCo w Europie. Inwestycja o wartości ponad 1 mld zł realizowana jest etapami do 2025 roku, a jej generalnym wykonawcą jest firma Budimex. Będzie to piąty obiekt produkcyjny firmy zlokalizowany w naszym kraju.

W środę, 31 maja br., otwarta zostanie pierwsza część zakładu produkującego chipsy Frito Lay, który będzie piątym obiektem amerykańskiego giganta w Polsce. Docelowo inwestycja na nieco ponad 30-hektarowej w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, stworzy 450 nowych miejsc pracy, a wytwarzane w zakładzie produkty będą eksportowane do ponad 20 europejskich krajów. Na współpracy z PepsiCo zyskają z pewnością również okoliczni rolnicy.

Powierzchnia zabudowy inwestycji to aż 54 700 metrów kwadratowych. W podwrocławskim zakładzie wykorzystane zostaną najlepsze technologie, a neutralność klimatyczną kompleks osiągnąć ma do 2035 roku.

Zadaniem firmy Budimex, jako generalnego wykonawcy jest budowa zakładu Frito Lay wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Budowa inwestycji rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku, od uroczystego wmurowania kamienia węgielnego.

Komentarze


 • Bres
  Gość
  2023-05-25 08:29:51
  Odgrzewane kotlety. Najpierw szal bo powstala rozlewnia pepsi/coca. Po paru latach zlikwidowali z przytupem. Teraz mowia ze beda ekologiczni. Byle nie w stylu 3M. Tez duzo gadali o ekologi i bhp, a wyszlo jak zwykle

 • Polak
  Gość
  2023-05-25 13:15:00
  Lokują tu bo tanio.. za chwilę tak samo szybko polecą na Ukrainę bo będą dofinansowania

 • GrubaKasa
  Gość
  2023-05-25 14:57:34
  Byla droga - nie ma drogi publicznej prowadzącą do okolicznych miejscowości. To możliwe jest tylko w naszym kraju że sprzedajemy wszystko co się da. Wchodzi Amerykaniec na kolana Laszki. Prykas czy łapówy?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.