W jaki sposób hybrydowy model pracy zmienił aranżacje biur?


2023.03.27
Autor: artykuł sponsorowany
W wyniku pandemii COVID-19 wiele firm na całym świecie zostało zmuszonych do przejścia na home office, co przyspieszyło rozwój hybrydowego modelu pracy. Możliwość elastycznego łączenia wykonywania obowiązków zarówno z firmy, jak i zdalnie z domu, stała się jednym z najważniejszych trendów w biznesie. Zmiany te wymusiły pewną rewolucję. Wiele firm decyduje się na zmniejszenie powierzchni wynajmu. Konieczne jest także dostosowanie aranżacji przestrzeni biurowych do nowych potrzeb pracowników, którzy w większym stopniu potrzebują miejsc do spotkań i współpracy online. W artykule omówimy, w jaki sposób hybrydowy model pracy wpłynął na biura i jakie rozwiązania są stosowane przez firmy, aby dostosować swoją przestrzeń do nowych wymagań.

Praca hybrydowa, czyli rozwiązanie szyte na miarę


Hybrydowy model pracy to elastyczna forma zatrudnienia, która umożliwia pracownikom wykonywanie swoich obowiązków zarówno zdalnie, jak i w biurze. Pandemia w znaczący sposób wpłynęła na przyspieszenie tempa zmian w tej materii i jednocześnie pokazała, że praca wyłącznie z domu nie wystarcza. Biura pozwalają zaspokoić potrzebę przynależności, utrzymywania relacji i budowania więzi z firmą.

Praca w trybie hybrydowym to rozwiązanie szyte na miarę, gdyż zapewnia możliwość wyboru miejsca, czasu i sposobu wykonywania obowiązków zawodowych przez pracownika. Przynosi wiele korzyści, takich jak zwiększenie elastyczności, redukcja kosztów oraz poprawa równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Jednakże wprowadza także pewne wyzwania, np. w zakresie zarządzania zespołami, nadzorowania pracowników zdalnych oraz dostosowywania przestrzeni biurowej do nowych potrzeb.
W jaki sposób hybrydowy model pracy zmienił aranżacje biur? fot. mikomaxsmartoffice.com

Jak zorganizować biuro do pracy hybrydowej?


Popularność pracy w trybie hybrydowym znacząco wpływa na postrzeganie roli, jaką pełni biuro. Jeszcze do niedawna charakterystyczny był model, w którym pracownik przychodził do pracy od godziny 9 do 17 i miał przypisane do siebie biurko. Dziś biuro staje się miejscem, z którego ludzie w większym stopniu korzystają w celu spotkań i współpracy. Dlatego powinno być zaprojektowane tak, aby wspierać komunikację i efektywność.

Zmiana potrzeb w miejscu pracy. Nowy podział przestrzeni w biurze hybrydowym


Przystosowanie przestrzeni w biurze do pracy hybrydowej będzie opierało się na pewnym powrocie do open space, ale z zupełnie innymi zasadami. Odpowiednia akustyka i prywatność sprawią, że pracownikom łatwiej będzie skupić się na zadaniach, a spotkania odbędą się w komfortowych warunkach. Jednocześnie biuro stanie się przede wszystkim miejscem intensywnej komunikacji i budowania społeczności.

Podział przestrzeni powinien zakładać większą liczbę różnorodnych sal spotkań i stref współpracy oraz zapewniać możliwość łatwej rearanżacji. Duże powierzchnie typu open space ustąpią miejsca mniejszym, półotwartym przestrzeniom, które można wydzielić za pomocą mobilnych akustycznych ścianek działowych Mikomax Smart Office. Rolki zamontowane w stopkach stabilizujących pozwalają z łatwością przestawić je w inne miejsce i stworzyć wyciszone i wydzielone strefy tam, gdzie jest to potrzebne. Przestrzenie coworkingowe urządzone maksymalnie komfortowo i elastycznie za pomocą designerskich mebli, mają zachęcać pracowników do wspólnej pracy w biurze.

Hot desking – przyszłość biur hybrydowych


W biurze hybrydowym, gdzie przestrzeń jest elastyczna i wymaga ciągłej adaptacji do potrzeb pracowników, ważne jest, aby meble były wielofunkcyjne. Nadal elementem, bez którego nie będą mogły obyć się firmy, są biurka. Jednak nie będą miały przypisanego właściciela, gdyż ich liczba zostanie znacznie zredukowana ze względu na zmniejszoną powierzchnię wynajmu i rotacyjny system pracy. Idea hot desking lub share desking wymaga inwestycji w regulowane meble, tak aby każdy mógł szybko dostosować je do swoich wymagań. Biurka sit & stand, takie jak Stand Up R, które bazują na opatentowanym manualnym systemie podnoszenia i opuszczania blatu, pozwalają na zmianę pozycji wykonywania obowiązków. To wielofunkcyjne stanowiska, które posłużą do pracy indywidualnej oraz szybkich spotkań.
W jaki sposób hybrydowy model pracy zmienił aranżacje biur? fot. mikomaxsmartoffice.com

Komunikacja w biurze hybrydowym – jak zachować płynność i efektywność?


Aby zachować płynność i efektywność w komunikacji pomiędzy pracownikami w biurze i w domu, ważne jest zapewnienie odpowiedniego sprzętu oraz miejsca do przeprowadzania wideokonferencji. Większa liczba sal z mobilnym wyposażeniem, takim jak stoły konferencyjne Mikomax z kółkami, zapewnia łatwość dostosowania aranżacji do charakteru spotkania. Miejsca do wideokonferencji, takie jak kabiny akustyczne mają istotne znaczenie. Bez nich pracownicy będą zajmowali duże sale konferencyjne dla jednej rozmowy lub zmuszeni zostaną do spotkań w otwartej przestrzeni, co znacznie utrudni komunikację.

Elastyczność w biurze hybrydowym – klucz do sukcesu


W biurze hybrydowym elastyczność jest słowem klucz. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem są modułowe meble. Pozwalają na szybkie dostosowanie pomieszczenia do potrzeb danego dnia oraz zmienności liczby pracowników obecnych w firmie. Dodatkowo rozwiązania, takie jak system kubików Ligo od Mikomax są bardzo praktyczne i wygodne, ponieważ ich konstrukcja umożliwia łatwe przemieszczanie i łączenie w wiele konfiguracji. Dzięki temu mogą zastąpić różne meble i tworzyć strefy pracy dopasowane do potrzeb.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.