Rewolucja w rynku nieruchomości: grunty rolne w miastach trafią do deweloperów?


2025.02.12
Autor: Bartosz Motorek
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, pod kierownictwem Krzysztofa Paszyka (PSL), zaprezentowało projekt ustawy, która może zmienić zasady gry na rynku nieruchomości. Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, a jednym z najważniejszych zapisów jest możliwość sprzedaży terenów rolnych w granicach miast – obecnie dostępnych jedynie dla rolników indywidualnych.

Mieszkania zamiast pól uprawnych


Propozycja zakłada zniesienie ograniczeń dotyczących obrotu ziemią rolną w miastach, co ma umożliwić jej zabudowę. Jak tłumaczy resort, celem jest zahamowanie rozlewania się miast na przedmieścia i maksymalne wykorzystanie istniejących terenów w ich granicach.

Skala potencjalnych zmian jest ogromna – np. w Warszawie wciąż znajduje się mnóstwo pól uprawnych. W Wilanowie stanowią one aż 45% dzielnicy, a na Białołęce ok. 25%.

Eksperci podzieleni


Pomysł ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

To krok w dobrym kierunku. Rolnictwo w mieście nie ma sensu, a uwolnienie tych gruntów zwiększy podaż terenów pod budownictwo
powiedział: Tomasz Szpyt-Grzegórski z „Property Insider”

Z kolei cytowany przez Wyborczą Tomasz Majda, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich mówi, że "to ukłon w stronę deweloperów. Grunty rolne w miastach pełnią ważną funkcję ekologiczną i rekreacyjną. Ich zabudowa obniży jakość życia mieszkańców. Nie mamy problemu z brakiem terenów budowlanych – mamy ich na tyle dużo, że wystarczyłyby na mieszkania dla 60–70 mln ludzi!"

Co jeszcze zmieni nowa ustawa?



Projekt zawiera też inne zmiany, m.in.:
- Samorządy, a nie ogólnokrajowe przepisy, będą decydować o liczbie miejsc parkingowych przy nowych inwestycjach.
- Miasta będą mogły bezpłatnie przejmować grunty spółek Skarbu Państwa (np. PKP, Poczty Polskiej) pod budowę mieszkań komunalnych.
- Deweloperzy nie będą już musieli budować dróg dojazdowych – wystarczy, że pokryją ich koszty, a budową zajmie się miasto.

Projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii czeka teraz pełen proces legislacyjny – najpierw przejdzie konsultacje, a następnie trafi pod obrady parlamentu.

Komentarze


  • PC
    Użytkownik
    2025-02-12 11:35:53
    Oby ta ustawa nigdy nie weszła.

  • BP
    Gość
    2025-02-13 09:23:15
    To jest dobre i potrzebne:
    Miasta będą mogły bezpłatnie przejmować grunty spółek Skarbu Państwa (np. PKP, Poczty Polskiej) pod budowę mieszkań komunalnych.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.