Przetarg na budowę kampusu Uniwersytetu w Białymstoku

2010.08.31

Uniwersytet w Białymstoku ogłosił przetarg na budowę nowoczesnego kampusu. Firmy mogą składać oferty do 7 października - podaje Biuletyn Informacji Publicznej uczelni.

Jak powiedziała we wtorek PAP kanclerz Uniwersytetu w Białymstoku Grażyna Kamieńska, oferty będą rozpatrzone w wyznaczonym terminie i jeśli nie będzie odwołań, być może już w listopadzie uda się podpisać umowę z firmą, która będzie budowała kampus. Budowa miałaby się zacząć w najszybszym możliwym terminie po zawarciu umowy.

Budowa kampusu to największa inwestycja w historii uczelni. W lipcu uniwersytet podpisał z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę na finansowanie tego przedsięwzięcia ze środków UE z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Z tego źródła ma pochodzić 125 mln zł.

Wraz z pieniędzmi z programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" (z którego uczelnia otrzymała prawie 100 mln zł), Uniwersytet w Białymstoku dysponuje kwotą ponad 200 mln zł na budowę budynku Wydziału Fizyki i Instytutu Chemii, Uniwersyteckiego Centrum Kultury, budynku Instytutu Biologii oraz Wydziału Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym.

Autorem projektu kampusu jest prof. Marek Budzyński. Według planów władz uczelni, kampus uniwersytetu przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku zajmie powierzchnię 30 ha, z czego połowę stanowić będą zagospodarowane tereny zielone. Będzie to jedna z większych inwestycji w regionie. Zgodnie z planem, pierwsze wydziały powinny się przeprowadzić do nowej siedziby w 2013 roku, zakończenie budowy ma nastąpić w 2015 roku.

Koszt pierwszego etapu inwestycji, szacowany na ok. 60 mln euro, zostanie sfinansowany - po połowie - z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kampus ma powstać na terenach obecnych ogródków działkowych. Od wielu miesięcy część działkowców nie chce opuścić tego miejsca. Jak powiedziała Kamieńska, we wtorek mija termin i jeśli działkowcy nie opuszczą tego miejsca dobrowolnie, altanki będą wyburzane, a sprawy trafią do sądu.

Uniwersytet w Białymstoku kształci około 15 tys. studentów na 10 wydziałach, w tym na zagranicznej filii w Wilnie. Uczelnia istnieje od 1997 roku. Powstała po usamodzielnieniu istniejącej wcześniej od 29 lat Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku.
Źródło: PAP

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.