Otwarto największe i najlepiej wyposażone centrum nauki we wschodniej części Polski


2020.08.31
Autor: Urbanity.pl
Po dwóch latach prac budowlanych otwarto największe i najlepiej wyposażone centrum nauki we wschodniej części Polski. Epi-Centrum Nauki w Białymstoku powstało za kwotę 25,4 mln zł.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku wybudowane zostało na zlecenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego przez warszawską firmę Trias AVI. Na łącznej powierzchni 3 200 mkw. znajduje się 130 eksponatów, symulacje, hologramy, roboty oraz instalacje multimedialne. Łącznie to około 4 godziny zwiedzania.

Białostockie centrum nauki podzielone zostało na dwie odrębne wystawy - około 600-metrowa Strefa Małego Odkrywcy przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 10, z kolei na powierzchni 2 600 mkw. znajduje się Wystawa Główna skierowana do starszych zwiedzających. Dodatkowo, wydzielono cztery Laboratoria, które mogą być przeznaczone do prowadzenia zamkniętych zajęć: „Laboratorium robotyki”, Laboratorium energetyki”, „Laboratorium elektromobilności”, a w strefie dla najmłodszych – „LABBAR”

Wystawa Główna w Epi-Centrum Nauki została podzielona na 11 głównych stref: „Strefa wody”, „Właściwości materiałów”, „Mechanika”, „Idź z prądem”, „Telekomunikacja”, „Robotyka”, „Transport”, „Ekscytujące technologie”, „Ludzkie ciało”, „Optyka”, „Zabawa z Nauką”. Natomiast Strefa Małego Odkrywcy na 5 zakresów tematycznych: „Poznawanie i wiedza”, „Poznaj swoje ciało”, „Technika”, „Budownictwo” i „Energia wody”.

Koszt całego projektu to 25,4 mln zł. Epi-Centrum Nauki znajduje się na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1.

Komentarze


  • Kosier
    Użytkownik
    2020-09-28 08:58:47
    Miejsce super. Doznania niesamowite. Jakość eksponatów robi wrażenie na każdym. Nowoczesny obiekt, gdzie można doświadczyć nauki właściwie bezpośrednio. Trias Avi, który robił tu instalacje, popisał się niesamowitą inwencją. Niektóre instalacje to nawet sam Kopernik może nam pozazdrościć.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.