Ostrzenie łańcucha w pilarce - czy można to zrobić samemu?


2025.05.27
Autor: Materiał zewnętrzny
Niezawodna praca pilarki jest związana z obecnością łańcucha tnącego wysokiej jakości. Łańcuchy te różnią się głównie szerokością ogniw, ilością ogniw prowadzących i podziałką łańcucha. Czy można samodzielnie naostrzyć łańcuch w pilarce? Kiedy konieczna jest profesjonalna pomoc?

Łańcuch do pilarki


Warto podkreślić, że łańcuch do pilarki musi wyróżniać się wysoką wydajnością. Ma on za zadanie zapewniać nie tylko dużą prędkość, lecz także precyzję cięcia. Większość z nich jest wygodna, lekka i łatwa w obsłudze. Doskonale nadają się do różnorodnych prac, przykładowo w warsztatach lub ogrodach. Nie bez znaczenia jest też ich energooszczędność - mogą pracować bez zarzutu przez wiele godzin, dając pewność gładkiego i dokładnego cięcia.

Przy lekkim stępieniu łańcucha możliwe jest ostrzenie ręczne za pomocą prowadnika lub pilnika - jednakże to zadanie wymaga precyzji i znajomości kąta ostrzenia. Jeżeli łańcuch jest już mocno zużyty lub nierówno spiłowany, warto go oddać do serwisu. Pamiętajmy o tym, że regularne ostrzenie wpływa na bezpieczeństwo pracy i efektywność cięcia!

Częstotliwość ostrzenia piły łańcuchowej


Jak często należy ostrzyć łańcuch w pilarce? Wszystko zależy od tego, jaka jest intensywność użytkowania sprzętu, jakość łańcucha i piły, jaki jest typ obrabianego materiału, czy też stan łańcucha. Zazwyczaj piły łańcuchowe ostrzone są co 10-20 godzin pracy, a przy intensywnym użytkowaniu - nawet co 5 godzin. Ostrzenie łańcucha powinniśmy wykonać wtedy, gdy:

- Piła terkocze lub podskakuje
- Piła tnie wolniej
- Widoczne są zaokrąglone lub stępione zęby tnące
- W rzazie piły pojawia się dym
- Piła wyrzuca pył lub małe wióry

Wszystko to wskazuje, że należy wykonać precyzyjne ostrzenie łańcucha w swojej pilarce.

Narzędzia niezbędne do ostrzenia łańcucha


Czego potrzebujemy do naostrzenia piły łańcuchowej? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie zestawu pilników i elementów typu prowadnik do pilników, przymiar do szlifowania ograniczników, pilnik płaski i uchwyt stabilizacyjny lub imadło. Oczywiście pilnik musi mieć odpowiedni rozmiar i kształt! Aby skutecznie wykonać ostrzenie łańcucha, postawmy na specjalne pilniki, dostępne w renomowanych sklepach z narzędziami. Poza tym wykorzystać można także ostrzałkę elektryczną. To proste w obsłudze narzędzie, które przyspiesza cały proces ostrzenia. Bez względu na wybrane rozwiązanie, ostrzenie piły łańcuchowej wykonujmy zgodnie z instrukcją i z należytą starannością. Nieumiejętne działanie może bowiem doprowadzić do awarii całego sprzętu. W razie wątpliwości, zawsze możemy skorzystać z pomocy serwisu, który wykona ostrzenie łańcucha w pilarce bardzo szybko, precyzyjnie i efektywnie.

Jak widzimy, samodzielne ostrzenie łańcucha w pilarce jest możliwe. Trzeba jednak znać kąt ostrzenia i zachować ogromną precyzję. Regularne czynności tego typu wpływają nie tylko na efektywność cięcia, lecz także na bezpieczeństwo podczas pracy.