Na co zwrócić uwagę wybierając szalunki ścienne?


2023.03.14
Autor: artykuł sponsorowany
Na każdej budowie powstaje szereg elementów betonowych, które mają niebagatelne znaczenie dla powodzenia projektu. Nieocenione są tu szalunki. Najczęściej odpowiadają one za wznoszenie konstrukcji betonowych i żelbetonowych (jak ściany, stropy, ogrodzenia), nadając im pożądany kształt. Wykonuje się je najczęściej z drewnianych desek lub płyt OSB. Dostępne są ich różne rodzaje w zależności od tego, jakie zadania zamierzamy wykonać – czyli szalunki ścienne, fundamentowe, słupowe i stropowe. W poniższym artykule skupimy się na pierwszych z wymienionych - szalunkach ściennych, opisując dokładnie ich charakterystykę.

Szalunki ścienne - z jakich materiałów mogą być wykonane?


Szalunki ścienne stosowane są na wielu różnych budowach, niezmiennie od wielu lat. Dzięki nim można nie tylko znacząco przyspieszyć, ale i ułatwić wzniesienie prostych ścian budynku. Pozwalają na osiągnięcie lepszych parametrów nośności ścian, co wpływa na to, że są trwalsze i stabilniejsze. Nieprzypadkowo używa się ich na każdym placu budowy, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przemysłowym. Tradycyjnym materiałem wykonania szalunków ściennych jest drewno. Przeważnie wytwarza się je z drewna sosnowego. Cenione są za niskie koszty inwestycyjne i łatwą dostępność. Inną zaletą jest też to, że nie chłoną wody. Powoli to rozwiązanie zostaje jednak wypierane przez inne możliwości. Popularne są zwłaszcza szalunki systemowe, tworzone ze sklejki drewnianej i stalowych ram.

Ciężar konstrukcji a wybór szalunków


Odpowiedni rodzaj szalunków ściennych ułatwi i przyspieszy przeprowadzenie kluczowych prac budowlanych, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo pracowników. Żeby je dobrze dopasować, musimy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Poznaliśmy już typy różnych materiałów, lecz niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na szalunki drewniane, czy systemowe, najważniejsze, aby cechowały się wysoką odpornością na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Szalunki ścienne mogą być złożone z jednorazowych desek i płyt, mogą też łączyć się w system, co pozwala formować różne powierzchnie - narożne, łukowe i słupy. Obok materiałów równie kluczową jest kwestia ciężaru konstrukcji. Pod tym względem wyróżniamy szalunki ścienne lekko i średnio gabarytowe. Pierwsze z nich są bardzo łatwe w montażu, gdyż nie potrzebujemy do tego celu ani dźwiga, ani innego sprzętu, jak podnośnik. Są idealne do wznoszenia mniejszych budynków. Drugie z nich przeważnie używa się do większych, bardziej zaawansowanych budowli, ale często jest tu też miejsce dla szalunków lekko gabarytowych, stanowiących nieocenioną pomoc nawet przy większych inwestycjach. Jeśli nie wiemy dokładnie, z jakich szalunków korzystać lepiej przed rozpoczęciem inwestycji poradzić się wykwalifikowanego specjalisty.

Łatwość montażu szalunków - o czym pamiętać?


Nie ma wątpliwości, jak ważne jest to, aby szalunki ścienne były wykonane z wysokiej jakości materiałów i były jednocześnie odpowiednio dopasowane do planowanej inwestycji. Równie istotne jest też to, żeby skupić się na innym ważnym aspekcie - sposobie montażu. To niezwykle ważne pod wieloma względami, a zwłaszcza w kontekście skrócenia czasu pracy. Jeśli bowiem szalunki będą łatwe w montażu, czynności z nimi związane przebiegną szybciej i sprawniej. Do dyspozycji są szalunki montowane ręcznie i te, do których potrzeba użyć dźwigu. W tej drugiej sytuacji, nim postawimy na ten rodzaj szalunków, upewnijmy się wcześniej, czy mamy dostęp do odpowiednich maszyn.

Szalunki ścienne - kupić czy wynająć?


Na koniec warto też zadać sobie nie mniej ważne pytanie, czy szalunki ścienne lepiej kupić, czy wynająć? Taką wątpliwość ma wielu inwestorów, co nie dziwi, gdyż z jednej strony zakup wiąże się z dość dużymi kosztami, z drugiej - być może wynajem w ostatecznym rozrachunku będzie kosztował jeszcze więcej? Co więc wybrać? To zależy, czy czeka nas jednorazowa inwestycja, czy może mamy w planach kilka takich przedsięwzięć? Jeśli bowiem potrzeba nam na jedną budowę lepiej wynająć szalunki. Inaczej, jak mamy w planach parę takich inwestycji - tu wskazane jest kupno szalunków ściennych, oczywiście pod warunkiem, że mamy gdzie przechowywać tak dużą ilość elementów o sporych gabarytach.

Pamiętając o tych kwestiach, które opisaliśmy powyżej, możemy być pewni, że dopasujemy odpowiedni rodzaj szalunków do planowanej inwestycji.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.