ISO 7380-2 a inne normy - co wyróżnia śruby z łbem zaokrąglonym z kołnierzem?


2025.07.03
Autor: Materiał zewnętrzny
Elementy złączne muszą spełniać wymogi określonych norm. Są to międzynarodowe standardy dotyczące specyfikacji oraz parametrów takich akcesoriów. Wśród nich wyróżnia się śruby ISO 7380-2 i ISO 7380-2 z lekko spłaszczonym i zaokrąglonym łbem. Dowiedz się, czym się charakteryzują oraz jakie są najważniejsze różnice w porównaniu z innymi elementami złącznymi.

ISO 7380-2 a innego rodzaju śruby – czym się od siebie różnią?


Śruby ISO 7380-2 różnią się od innych elementów złącznych przede wszystkim kształtem łba. W ich przypadku jest on zaokrąglony oraz wyposażony w charakterystyczny kołnierz. Takie zakończenie umożliwia wykorzystanie ich tam, gdzie duże znaczenie ma estetyka połączeń np. w branży meblarskiej czy motoryzacji. 

Charakterystycznym elementem śrub ISO 7380-2 jest wspomniany już kołnierz. Zapewnia on lepsze przenoszenie obciążeń, dzięki czemu zmniejsza się ogólny nacisk na powierzchnię. Ten rodzaj elementów złącznych może więc  sprawdzić się wszędzie tam, gdzie tradycyjne śruby nie mogą być zastosowane np. ze względu na zbyt dużą średnicę otworu lub materiał podatny na wyginanie i kruszenie. Ich dodatkowym atutem jest to, że nie wymagają one używania dodatkowych podkładek. 

Gdzie warto stosować śruby z łbem zaokrąglonym z kołnierzem?


Śruby z łbem zaokrąglonym z kołnierzem stosuje się w różnych branżach takich jak np. przemysł motoryzacyjny czy meblarski. Z powodzeniem służą także do łączenia elementów obudowy urządzeń elektronicznych czy sprzętu AGD, instalacji sanitarnych i grzewczych

Ze względu na swoją charakterystyczną budowę można ich używać tam, gdzie bardzo ważne jest równomierne rozłożenie sił na większej powierzchni łączonych elementów. Najczęściej dotyczy to materiałów kruchych, takich jak np. płyty gipsowe czy blachy, które są niezwykle podatne na wyginanie. Zastosowanie śruby z łbem zaokrąglonym i kołnierzem zabezpiecza przed jej nadmiernym naciskiem na otwór. Pozwala także w pełni zakryć nieco większy otwór, co wpływa korzystnie na estetykę połączenia i zapewnia szczelność, np. przed przedostawaniem się wody.
ISO 7380-2 a inne normy, fot. grafika partnera

Na co zwrócić uwagę przy wyborze śrub z łbem zaokrąglonym z kołnierzem?


Wybierając śruby ISO 7380-2, należy uwzględnić przede wszystkim:

- materiał wykonania,
- średnicę gwintu,
- długość,
- rodzaj gniazda.

Tego rodzaju elementy złączne najczęściej są wykonane ze stali. Jest to materiał odporny na uszkodzenia o dużej wytrzymałości. Śruby, w tym także te zgodne z normą ISO 7380-2, są zazwyczaj wytwarzane ze stali A2 oraz A4. Pierwsza z nich jest przede wszystkim odporna na korozję, dlatego elementy złączne z niej zrobione nie rdzewieją nawet wtedy, gdy są wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Śruby ze stali A4 mają podwyższoną zawartość niklu i chromu, a także dodatek molibdenu, który zwiększa ich odporność na korozję, szczególnie w środowisku zawierającym chlorki. Są odporne na działanie różnego rodzaju kwasów o odpowiednim stężeniu. Z powodzeniem sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wystawienia ich na działanie tych substancji np. w przemyśle stoczniowym.

Kolejnym istotnym parametrem, który także należy uwzględnić przy wyborze śrub z kołnierzem, jest średnica gwintu. Musi być ona odpowiednio dopasowana do rozmiarów otworów, w których będą montowane te elementy złączne.

Śruby ISO 7380-2 różnią się także długością. Im grubsze elementy, które chcesz połączyć, tym powinna być ona większa. Nie zapomnij także właściwie dobrać rodzaj gniazda — imbusowe lub Torx. Pierwsze z nich mają kształt sześciokąta, a drugie — gwiazdy. 

Bez względu na to, do jakiego projektu potrzebujesz śrub ISO 7380-2, pamiętaj, aby dobrze dopasować ich rodzaj i parametry do konkretnych wymagań technicznych oraz materiałów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór elementów złącznych spełniających różnorodne normy i standardy, dzięki czemu bez trudu znajdziesz rozwiązanie odpowiednie do swoich potrzeb.