200 nowych miejsc pracy w Zawierciu. Rusza budowa zakładu recyklingu baterii, jednego z największych w Europie


2023.04.03
Autor: Monika Kiereś
Firma Atlas Ward Polska, jako generalny wykonawca, rozpoczęła budowę innowacyjnego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych w Zawierciu. Inwestycja jest realizowana na zlecenie Elemental Strategic Metals, spółki zależnej od Grupy Elemental Holding i będzie jednym z pierwszych oraz największych tego typu obiektów w Europie, co ma strategiczne znaczenie dla elektromobilności.

Teren, który będzie zajmowany przez zakład, wynosi 145 000 m2, a powierzchnia działki dedykowanej pod kompleks wynosi 500 000 m2. Zakład będzie odzyskiwał metale przemysłowe i szlachetne z baterii i akumulatorów, takich jak lit, kobalt, platyna, pallad czy rod, które będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji wartościowych metali, służących m.in. jako wsad do nowych baterii.
Atlas Ward buduje w Zawierciu zakład recyklingu baterii, fot. Atlas Ward

Realizacja tego ambitnego projektu, pod względem skali, technologii i nowoczesnej oraz bardzo oczekiwanej finalnej produkcji, jest możliwa dzięki wieloletniemu doświadczeniu Atlas Ward Polska w budowie obiektów produkcyjnych i ochronie środowiska. Według Piotra Nowaka, Dyrektora krakowskiego oddziału Atlas Ward Polska, inwestycja jest niezwykle istotna dla zrównoważonej gospodarki.

Elemental Strategic Metals powierzył realizację projektu Atlas Ward Polska, uwzględniając wysoki poziom profesjonalizmu, doświadczenie w realizacji dużych inwestycji przemysłowych i dobrą reputację na rynku. Zakład, po uruchomieniu, zaoferuje 200 nowych miejsc pracy i pozwoli rozwijać w Zawierciu centrum przemysłowe produkujące metale strategiczne dla nowych technologii przy zastosowaniu nowoczesnych oraz przyjaznych środowisku niskoemisyjnych procesów.

W ramach inwestycji powstanie kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 m2, składający się z siedmiu budynków: hal recyklingu baterii LIBs, pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni. Proces budowy został zaplanowany w sposób umożliwiający realizację wszystkich obiektów jednocześnie i z uwzględnieniem wysokich standardów środowiskowych. W kompleksie znajdą się m.in. systemy oczyszczania powietrza i wody, a w sąsiedztwie budynków powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie zasilać kompleks w energię odnawialną.

Każdy z budynków będzie zindywidualizowany pod względem rozwiązań technicznych, dostosowanych do specyficznych potrzeb i przeznaczenia danego obiektu. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązania dotyczące obciążeń, geometrii, a także klas korozyjności środowiska. Wykorzystanych zostanie ponadto wiele suwnic technologicznych. Nowy kompleks Elemental projektujemy w technologii BIM, co znacząco ułatwia i przyspiesza realizację inwestycji. BIM pozwala na zidentyfikowanie ewentualnych kolizji jeszcze na etapie projektowym, co pozytywnie wpływa na jakość wykonawstwa, a także lepszą kontrolę i nadzór procesu budowy
powiedział: Michał Szcześniak, Dyrektor Realizacji w krakowskim oddziale Atlas Ward Polska.

Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2023 roku.

Komentarze


  • Wkop
    Gość
    2023-04-10 06:55:09
    Jak śmieci to u nas przerabiać ale prawdziwy przemysł hm

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.