Drapacz chmur ma stanąć na Ozimskiej

2008-02-26 08:11:46

 

Sky Tower Kaskada to pierwszy nowoczesny więżowiec jaki może powstać w centrum Opola. Ma mieć 143 metry wysokości i 37 pięter.

Szklana wieża Sky Tower ma powstać obok istniejącego domu handlowego Kaskada przy ulicy Ozimskiej. Dla porównania wieże katedralne - najwyższe obecnie w mieście - mają niewiele ponad 73 metry.


Opolska Sky Tower miałaby łącznie 37 pięter i kilkupoziomowy parking podziemny. W połowie budynku ma powstać luksusowy hotel z basenem, a drugą część zajmą biura.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy, poprzedzających otrzymanie pozwolenia na budowę wieżowca, jest już w urzędzie miasta.

- Budowa wieżowców to ogólnoświatowa endencja - tłumaczy Jerzy Kwiatkowski, właściciel warszawskiego biura DFP Design, którego autorstwa jest projekt biurowca. - W miastach jest bowiem coraz mniej miejsca na zabudowę i koniecznością czasu jest pięcie się w górę. Być może w Opolu, gdzie nie było dotąd tak wysokiego wieżowca, kogoś ten pomysł może zaszokować, ale w pobliskim Wrocławiu takie budynki już nikogo nie dziwią.

Niebawem propozycją - za którą kryje się duży zagraniczny inwestor - będzie debatować miejska komisja architektoniczna - urbanistyczna. To o jej opinię pyta się prezydent, gdy projekt danej inwestycji znacząco zmienia przestrzeń miasta lub też może wzbudzać kontrowersje.

- Ten taki jest. Sądzę że wywoła dużą dyskusję - ocenia Beata Wartenberg, naczelnik wydziału architektury i urbanistyki urzędu miasta - Koncepcja, którą przedstawił nam inwestor, jest ciekawa. Mi się podoba, gdyż wolę rozwój od skansenu. Trzeba jednak ją dokładnie przeanalizować. Stąd propozycja, aby oceniła ją komisja, skupiająca architektów i urbanistów.

 

Źródło Nowa Trybuna Opolska

Forum opinii

 Posty: 1

 strona:  [1]
Galus - Gość

 2008-02-26, 16:57:28

Przy tak niskiej zabudowie w Opolu pewnie bedzie robil wrazenie jakby mial 200 metrow:)

Odpowiedz